VUC Lyngby

AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D

VUC Lyngby
Type
HF og VUC
Varighed
Hvert hold/fag varer et halvt år
Byer
Lyngby
Studiestart
august 2026, januar 2027
Undervisningsform
På campus
Ikke SU-berettigetLæs mere og ansøg

Om uddannelsen

AVU Engelsk gennem VUC Lyngby giver dig mulighed for at styrke dine engelskkundskaber på dit eget niveau — uanset om du starter fra basis eller arbejder mod de øverste niveauer. Uddannelsen er bygget op i fem moduler, fra Basis (svarende til 7.-8. klasse) til niveau D (svarende til erhvervsuddannelsernes højeste niveau). Hver modul varer et halvt år, så du selv bestemmer tempoet og kan tage ét fag eller flere samtidigt. AVU er ideelt, hvis du ønsker at forberede dig til en gymnasial uddannelse som HF eller en erhvervsuddannelse, eller hvis du blot vil opfriske og udvikle dine sprogfærdigheder. Du kan kombinere kurset med anden undervisning, og der er mulighed for specialundervisning, hvis du har behov for det. Holdundervisningen skaber et struktureret læringsmiljø, hvor du lærer sammen med ligesindede.

Fakta

Næste startdato
august 2026 (+2 startdatoer)
Uddannelsens hjemmeside
Skolens hjemmeside
Uddannelsesform
Holdundervisning
Længde
Hvert hold/fag varer et halvt år

Ofte stillede spørgsmål

Giver AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D SU?

Nej, AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D er ikke SU-berettiget.

Hvor lang tid tager AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D?

AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D varer Hvert hold/fag varer et halvt år.

Hvor kan man læse AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D?

AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D udbydes i Lyngby.

Hvilken type uddannelse er AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D?

AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D er en HF og VUC.

Hvem udbyder AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D?

AVU ENGELSK: Basis, D, F, E D udbydes af VUC Lyngby.

Lignende uddannelser