Københavns Universitet

Bachelor i machine learning og datavidenskab

Københavns Universitet
Type
Bacheloruddannelse
Byer
København
Ikke SU-berettiget

Om uddannelsen

Machine learning og datavidenskab er blandt de mest eftertragtede fagfelter i dag, og Københavns Universitet tilbyder en bacheloruddannelse, der udstyrer dig med både teoretisk forståelse og praktiske færdigheder inden for området. Du lærer at arbejde med store datamængder, bygge intelligente algoritmer og løse komplekse problemstillinger, som virksomheder verden over har brug for. Uddannelsen kombinerer matematik, programmering og statistik med reelle cases, så du får indsigt i, hvordan kunstig intelligens og dataanalyse kan transformere industrier. Med en grad fra KU står du stærkt på arbejdsmarkedet – fra tech-virksomheder til finansverdenen søger de efter kandidater med netop dine kompetencer. Du bliver del af et fagligt miljø på et af Skandinaviens ledende universiteter, med adgang til state-of-the-art faciliteter og forskningsnetværk. Uddannelsen åbner døre til karrierer som data scientist, machine learning engineer eller datakonsulent.

Ofte stillede spørgsmål

Giver Bachelor i machine learning og datavidenskab SU?

Nej, Bachelor i machine learning og datavidenskab er ikke SU-berettiget.

Hvor kan man læse Bachelor i machine learning og datavidenskab?

Bachelor i machine learning og datavidenskab udbydes i København.

Hvilken type uddannelse er Bachelor i machine learning og datavidenskab?

Bachelor i machine learning og datavidenskab er en Bacheloruddannelse.

Hvem udbyder Bachelor i machine learning og datavidenskab?

Bachelor i machine learning og datavidenskab udbydes af Københavns Universitet.

Lignende uddannelser