
Biomedical Engineering
Hawai'i Pacific University (HPU)- Type
- Bacheloruddannelse
- Byer
- Honolulu, Hawaii
- Studiestart
- Kontakt for stardato
- Undervisningsform
- På campus
Om uddannelsen
Biomedical Engineering på Hawai'i Pacific University er en bacheloruddannelse, der udstyler dig til at arbejde i skæringspunktet mellem medicin, teknologi og ingeniørkunst. Du lærer at designe og udvikle medicinsk udstyr, prøveudstyr og løsninger, der forbedrer sundhedsbehandling og patientpleje. Uddannelsen kombinerer naturvidenskab, matematik og praktisk engineering med fokus på reelle sundhedsproblemstillinger. Du får både teoretisk viden og hånden værktøjer gennem laboratoriearbejde og projektbaseret undervisning. Studiet foregår i Honolulu, Hawaii, på en campus med stærke forskningsmiljøer og netværk til sundhedsinstitutioner. Kandidater er efterspurgt inden for medicinsk industri, hospitalsteknik, biotek-virksomheder og udvikling af innovative sundhedsløsninger.
Fakta
- Næste startdato
- Kontakt for stardato Se detaljer
- Uddannelsens hjemmeside
- Skolens hjemmeside
- Uddannelsesform
- Holdundervisning
Ofte stillede spørgsmål
Giver Biomedical Engineering SU?
Nej, Biomedical Engineering er ikke SU-berettiget.
Hvor kan man læse Biomedical Engineering?
Biomedical Engineering udbydes i Honolulu, Hawaii.
Hvilken type uddannelse er Biomedical Engineering?
Biomedical Engineering er en Bacheloruddannelse.
Hvem udbyder Biomedical Engineering?
Biomedical Engineering udbydes af Hawai'i Pacific University (HPU).
Lignende uddannelser
Bachelor of Science (Nursing Studies)
Edith Cowan University (ECU), Sri Lanka
Avanceret bacheloruddannelse for sygeplejersker, der ønsker at uddybe faglige og analytiske kompetencer gennem australsk uddannelse i Sri Lanka.
Bachelor of Biomedical Science
Edith Cowan University (ECU), Sri Lanka
Intensiv biomedicinsk bacheloruddannelse i Colombo med fokus på forskning, laboratoriefag og professionel praksis.
Bacheloruddannelsen i Teknisk Biomedicin
Danmarks Tekniske Universitet (DTU)
Tre-årigt teknologistudie, hvor du lærer at løse sundhedsudfordringer gennem biomedicinsk innovation og molekylær indsigt.
Kandidatuddannelsen i Molekylær medicin
Aarhus Universitet
Lær hvordan sygdomme opstår på molekyleniveau og udvikl færdigheder til at behandle og forebygge store folkesygdomme.
Bacheloruddannelsen i Tandpleje
Aarhus Universitet
Bliv tandplejer og arbejd med menneskers mundehygiejne og tandbehandling på Aarhus Universitet.
Bacheloruddannelsen i Odontologi (tandlæge)
Aarhus Universitet
Tre år med både teori og praksis — lær at være tandlæge på Aarhus Universitet.