
Cand.merc. Sports and Event Management
Syddansk Universitet- Type
- Kandidatuddannelse og masteruddannelse
- Varighed
- 2 år
- Studietempo
- Heltid
- Byer
- Esbjerg
Om uddannelsen
Cand.merc. Sports and Event Management er en toårig masteruddannelse, der retter sig mod dig, der vil arbejde strategisk med sports- og eventbranchen. Du lærer at styre komplekse organisatoriske processer, udvikler dybdegående indsigt i moderne markedsføring og får værktøjer til at skabe værdi for virksomheder, der lever af at skabe oplevelser. Uddannelsen kombinerer ledelsesteorier med praktiske perspektiver fra en dynamisk industri, hvor du møder alt fra sponsorsamarbejder og publikumsoplevelser til eventproduktion og sportsbrand-strategi. Du bliver uddannet til at tænke både økonomisk og kreativt — forudsætninger for at navigere som leder i en branche, der kræver både forretningssans og kulturel sensibilitet. Studiet er baseret på Esbjerg-campusset og kombinerer forelesninger, cases og projektarbejde med virksomhedskontakt.
Fakta
- Heltid/deltid
- Heltid
- Længde
- 2 år
- Uddannelsesstøtte
- SU-godkendt
Ofte stillede spørgsmål
Giver Cand.merc. Sports and Event Management SU?
Ja, Cand.merc. Sports and Event Management er SU-berettiget.
Hvor lang tid tager Cand.merc. Sports and Event Management?
Cand.merc. Sports and Event Management varer 2 år.
Hvor kan man læse Cand.merc. Sports and Event Management?
Cand.merc. Sports and Event Management udbydes i Esbjerg.
Hvilken type uddannelse er Cand.merc. Sports and Event Management?
Cand.merc. Sports and Event Management er en Kandidatuddannelse og masteruddannelse.
Hvem udbyder Cand.merc. Sports and Event Management?
Cand.merc. Sports and Event Management udbydes af Syddansk Universitet.
Lignende uddannelser
Cand.merc. Business Controlling
Syddansk Universitet
En kandidatuddannelse, der træner dig til at styre virksomhedens økonomi, analyse og strategiske udvikling.
Cand.merc.
Syddansk Universitet
2-årig masteruddannelse i ledelse og organisation med SU-støtte på tre campusser.
Civilingeniør i Product Development and Innovation (kandidat)
Syddansk Universitet
Twoårig masteruddannelse i innovativt produktudvikling, der forbinder ingeniørfaglighed med iværksætterevner og forretningsledelse.
Cand.merc. Management of Innovation Processes
Syddansk Universitet
Bliv specialist i at implementere innovation og drive organisatorisk forandring som leder.
Cand.merc. Strategy and Organization
Syddansk Universitet
Mastergrad i strategi og organisationsledelse på Syddansk Universitet – bliv klar til ledende roller med fokus på virksomhedsudvikling.
Civilingeniør i Product Development and Innovation (bachelor)
Syddansk Universitet
Blive projektleder for produktinnovation fra idé til marked — på engelsk bacheloruddannelse på tre år.