Academy Online

Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior

Academy Online
Type
Private uddannelser
Varighed
Uddannelsen dækker omkring 4 ugers fuldtidsstudier.
Studietempo
Heltid/deltid
Byer
Online
Studiestart
Når du vil
Undervisningsform
Online
Ikke SU-berettigetLæs mere og ansøg

Om uddannelsen

Denne korte onlineuddannelse gør dig klar til at coache ældre i fysisk aktivitet og sundhedsfremmende træning. Du lærer kroppens anatomi og fysiologi — hvordan hjerte, lunger, muskler og nervesystem fungerer — og hvordan bevægelse påvirker både krop og sind positivt. Kurset dykker ned i praktiske træningsmetoder: alt fra opvarmning og styrketræning til balancetræning og gruppetilbud, der passer til senioralderen. Du får indsigt i motivation, sociale relationer og hvordan små daglige ændringer kan øge livskvalitet markant. Som coach lærer du også at kommunikere effektivt og tilpasse programmer til den enkelte. Med en stigende ældre befolkning er behovet for kvalificerede coacher reelt — det er uddannelse med relevant samfundsbaggrund.

Fakta

Længde
Uddannelsen dækker omkring 4 ugers fuldtidsstudier.
Næste startdato
Når du vil Se detaljer
Pris
5.800 DKK inkl. moms
Uddannelsen er på
Dansk
Uddannelsens hjemmeside
Skolens hjemmeside
Uddannelsesform
Online
Heltid/deltid
Heltid/deltid
Sidste ansøgningsfrist
Sidste ansøgningsfrist: Altid åben
Uddannelsesstøtte
Nej

Ofte stillede spørgsmål

Giver Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior SU?

Nej, Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior er ikke SU-berettiget.

Hvor lang tid tager Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior?

Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior varer Uddannelsen dækker omkring 4 ugers fuldtidsstudier..

Hvor kan man læse Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior?

Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior udbydes i Online.

Hvilken type uddannelse er Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior?

Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior er en Private uddannelser.

Hvem udbyder Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior?

Certificeret Aktivitets- og fyscoach senior udbydes af Academy Online.

Lignende uddannelser