
Civil Engineering
The University of Nottingham ved Kuala Lumpur- Type
- Bacheloruddannelse
- Varighed
- 3 år
- Byer
- Kuala Lumpur
- Studiestart
- Kontakt for stardato
- Undervisningsform
- På campus
Om uddannelsen
Civil Engineering på The University of Nottingham i Kuala Lumpur er en treårig bacheloruddannelse, der udstyler dig med kernekompetencer inden for konstruktion, infrastruktur og ingeniørpraksis. Uddannelsen kombinerer teoretisk viden med praktisk problemløsning og forberedelse til at tackre verden omkring os — fra broer og bygninger til bæredygtig byplanlægning. Du studerer på en anerkendt britisk universitet placeret i en af Asiens vigtigste økonomiske hubs, hvilket giver dig internationale netværk og indblik i globale ingeniørudfordringer. Undervisningen foregår i holdform, hvor du arbejder tæt med medstuderende og fagfolk. Uddannelsen åbner døre til karrierer inden for anlægsselskaber, offentlig administration, konsulentfirmaer og energisektoren — både lokalt og verden over.
Fakta
- Længde
- 3 år
- Næste startdato
- Kontakt for stardato Se detaljer
- Uddannelsens hjemmeside
- Skolens hjemmeside
- Uddannelsesform
- Holdundervisning
Ofte stillede spørgsmål
Giver Civil Engineering SU?
Nej, Civil Engineering er ikke SU-berettiget.
Hvor lang tid tager Civil Engineering?
Civil Engineering varer 3 år.
Hvor kan man læse Civil Engineering?
Civil Engineering udbydes i Kuala Lumpur.
Hvilken type uddannelse er Civil Engineering?
Civil Engineering er en Bacheloruddannelse.
Hvem udbyder Civil Engineering?
Civil Engineering udbydes af The University of Nottingham ved Kuala Lumpur.
Lignende uddannelser
Environmental Engineering
The University of Nottingham ved Kuala Lumpur
Treårig bacheloruddannelse i miljøingeniørarbejde med internationale perspektiver og praktisk tilgang.
Architecture
The University of Nottingham ved Kuala Lumpur
Tre år bachelor i arkitektur på engelsksprogigt campus i Kuala Lumpur — design, konstruktion og digitale værktøjer i fokus.
Electrical and Electronic Engineering
The University of Nottingham ved Kuala Lumpur
Treårig bacheloruddannelse i elektro- og elektronikteknik med praktisk tilgang og international perspektiv i Kuala Lumpur.
Computer Science with Artificial Intelligence
The University of Nottingham ved Kuala Lumpur
Trelårig engelsk bacheloruddannelse i datalogi og kunstig intelligens på Nottingham University i Kuala Lumpur.
Computer Science
The University of Nottingham ved Kuala Lumpur
Treårig bacheloruddannelse i datalogi med praktisk fokus på programmering og softwareteknologi på engelsk i Malaysia.
Chemical Engineering
The University of Nottingham ved Kuala Lumpur
Treårig bacheloruddannelse i kemiteknik ved Nottingham University Kuala Lumpur med fokus på industrielle processer og ingeniørfaglig innovation.