
Electrical Engineering (Bsc.)
California State University Long Beach (CSULB)- Type
- Bacheloruddannelse
- Byer
- Long Beach
- Studiestart
- Kontakt for startdato
- Undervisningsform
- På campus
Om uddannelsen
Electrical Engineering på bachelor-niveau ved California State University Long Beach giver dig en solid fundament inden for elektroteknik, elektronik og kraftsystemer. Du lærer at designe, udvikle og vedligeholde elektriske systemer og komponenter, der bruges i alt fra bygninger til industri og telekommunikation. Uddannelsen kombinerer teoretisk viden med praktisk erfaring gennem laboratoriearbejde og projektbaseret undervisning. Du får indsigt i alt fra kredsløbsteori og elektromagnetisme til energisystemer og digital elektronik. Mange studerende bruger også muligheden for praktikophold eller studieophold i udlandet til at få international erfaring og udbygge deres netværk. Som elektroingenør åbner denne uddannelse døre til karrierer inden for industri, energisektoren, telekommunikation, automotive eller udviklingsfirmaer.
Fakta
- Næste startdato
- Kontakt for startdato Se detaljer
- Uddannelsens hjemmeside
- Skolens hjemmeside
- Uddannelsesform
- Holdundervisning
Ofte stillede spørgsmål
Giver Electrical Engineering (Bsc.) SU?
Nej, Electrical Engineering (Bsc.) er ikke SU-berettiget.
Hvor kan man læse Electrical Engineering (Bsc.)?
Electrical Engineering (Bsc.) udbydes i Long Beach.
Hvilken type uddannelse er Electrical Engineering (Bsc.)?
Electrical Engineering (Bsc.) er en Bacheloruddannelse.
Hvem udbyder Electrical Engineering (Bsc.)?
Electrical Engineering (Bsc.) udbydes af California State University Long Beach (CSULB).
Lignende uddannelser
Mechanical Engineering (Bsc.)
California State University Long Beach (CSULB)
Bliv mekanisk ingeniør ved CSULB – en californisk bacheloruddannelse med praktiske projekter og globalt netværk.
Computer Engineering Technology (Bsc.)
California State University Long Beach (CSULB)
Praktisk amerikanskbacheloruddannelse i computeringeniørteknologi med fokus på systemdesign og industriberetninger.
Electronics Engineering Technology (Bsc.)
California State University Long Beach (CSULB)
Praktisk bacheloruddannelse i elektronik og elektroteknik på et universitet i Californien.
Construction Engineering Management (Bsc.)
California State University Long Beach (CSULB)
Bacheloruddannelse i konstruktionsledelse med fokus på projektledelse, økonomi og praktisk byggestyring i Californien.
Computer Engineering (Bsc.)
California State University Long Beach (CSULB)
Amerikanske bacheloruddannelse i computeringeniørarbejde med fokus på hardware, systemer og praktisk problemløsning.
Civil Engineering (Bsc.)
California State University Long Beach (CSULB)
En amerikansk bacheloruddannelse i bygnings- og infrastrukturingeniørarbejde ved et anerkendt universitet nær Los Angeles.