California State University Northridge (CSUN)

Entertainment Media Management Option

California State University Northridge (CSUN)
Type
Bacheloruddannelse
Byer
Los Angeles
Studiestart
Kontakt for startdato
Undervisningsform
På campus
Ikke SU-berettigetLæs mere og ansøg

Om uddannelsen

Entertainment Media Management er en specialisering inden for erhvervsudvikling, der ruster dig til at navigere i underholdningsindustrien. På CSUN i Los Angeles lærer du at kombinere kreativt arbejde med forretningssans — fra projektledelse og budgettering til markedsføring af film, tv, musik og digitale medier. Du får indsigt i, hvordan moderne medieplatforme fungerer, og hvordan du skaber værdi på et marked, der konstant fornyer sig. Uddannelsen er bygget på holdundervisning, så du både tilegner dig teori og praktisk erfaring gennem samarbejde med medestuderende og industriprofessionelle.

Fakta

Næste startdato
Kontakt for startdato Se detaljer
Uddannelsens hjemmeside
Skolens hjemmeside
Uddannelsesform
Holdundervisning

Ofte stillede spørgsmål

Giver Entertainment Media Management Option SU?

Nej, Entertainment Media Management Option er ikke SU-berettiget.

Hvor kan man læse Entertainment Media Management Option?

Entertainment Media Management Option udbydes i Los Angeles.

Hvilken type uddannelse er Entertainment Media Management Option?

Entertainment Media Management Option er en Bacheloruddannelse.

Hvem udbyder Entertainment Media Management Option?

Entertainment Media Management Option udbydes af California State University Northridge (CSUN).

Lignende uddannelser