
HHX UX-design
Niels Brock- Type
- Gymnasial uddannelse
- Varighed
- 3 år
- Byer
- København
Om uddannelsen
HHX UX-design på Niels Brock er en treårig gymnasial uddannelse, der fusionerer erhvervsøkonomi med digital designtænkning. Du lærer at løse brugerfokuserede designudfordringer, samtidig med at du får virksomhedsforståelse og økonomisk indsigt. Uddannelsen bygger på et specialiseret samarbejde, der styrker dit kendskab til moderne design-værktøjer og markedsorienteret tænkning. Perfekt hvis du vil kombinere kreativitet med business-perspektiv og ønsker at blive designprofessionel med øje for både æstetik og bundlinje.
Fakta
- Længde
- 3 år
- Uddannelsens hjemmeside
- Skolens hjemmeside
Ofte stillede spørgsmål
Giver HHX UX-design SU?
Nej, HHX UX-design er ikke SU-berettiget.
Hvor lang tid tager HHX UX-design?
HHX UX-design varer 3 år.
Hvor kan man læse HHX UX-design?
HHX UX-design udbydes i København.
Hvilken type uddannelse er HHX UX-design?
HHX UX-design er en Gymnasial uddannelse.
Hvem udbyder HHX UX-design?
HHX UX-design udbydes af Niels Brock.
Lignende uddannelser
IBB Shipping
Niels Brock
Specialiseret heltidsgymnasielinje inden for shipping og maritim handel med direkte virksomhedskontakt.
HHX Hybrid
Niels Brock
Gymnasial uddannelse med fleksibel online-undervisning, perfekt til eliteathletes der tager både sport og HHX alvorligt.
HHX Future Business
Niels Brock
Treårig handelsuddannelse der blender økonomi og digitale løsninger til moderne business-professionelle.
HHX Business & Science Elite
Niels Brock
Trepunktet handelsuddannelse med naturvidenskab for ambitiøse elever i København.
HHX Business and Economics Elite
Niels Brock
Tre år med økonomi, virksomhedsledelse og politik på højt niveau hos Niels Brock i København.
HHX Business Elite
Niels Brock
Eliteprogram i økonomi og handel med internationalt fokus over tre år.