
Kandidat i kognition og kommunikation
Københavns Universitet- Type
- Kandidatuddannelse og masteruddannelse
- Byer
- København
Om uddannelsen
Kandidatuddannelsen i kognition og kommunikation ved Københavns Universitet udforsker de tankeprocesser og mekanismer, der ligger bag menneskers kommunikation. Du dykker ned i, hvordan vi opfatter og tolker budskaber, både når vi snakker med hinanden og når vi interagerer med teknologi. Samtidigt analyserer du mediernes rolle i samfundet og de påvirkninger, som moderne medielandskab har på os. Det er en engelsk uddannelse, der kombinerer psykologi, kommunikationsteori og medieforståelse, og den passer perfekt til dig, hvis du fascineres af menneskers adfærd, sproget og hvordan information formes og spres i dag.
Ofte stillede spørgsmål
Giver Kandidat i kognition og kommunikation SU?
Nej, Kandidat i kognition og kommunikation er ikke SU-berettiget.
Hvor kan man læse Kandidat i kognition og kommunikation?
Kandidat i kognition og kommunikation udbydes i København.
Hvilken type uddannelse er Kandidat i kognition og kommunikation?
Kandidat i kognition og kommunikation er en Kandidatuddannelse og masteruddannelse.
Hvem udbyder Kandidat i kognition og kommunikation?
Kandidat i kognition og kommunikation udbydes af Københavns Universitet.
Lignende uddannelser
Bachelor i kommunikation og it
Københavns Universitet
Kombiner kommunikation og digitale færdigheder på Københavns Universitets uddannelse, perfekt til dem, der vil arbejde i krydspunktet mellem mennesker og teknologi.
Master of Communication
Edith Cowan University (ECU), Sri Lanka
Intensiv masteruddannelse i strategisk og digital kommunikation med fokus på etik, problemløsning og ledelsesrollen.
Bachelor of Arts
Edith Cowan University (ECU), Sri Lanka
Fleksibel kunstnerbachelor med specialisering i samfunds- og mediefag, projektbaseret læring og praktisk fokus på global forandring.
Bachelor of Communication
Edith Cowan University (ECU), Sri Lanka
Intensiv bacheloruddannelse i kommunikation med fokus på moderne mediebranchen, strategi og digital kommunikation.
Intercultural Communication
Paris School of Business (PSB)
Intensiv engelsk bacheloruddannelse i multicultural kommunikation i Paris, fokuseret på global virksomhedspraksis.
Kandidatuddannelsen i Strategic Communication
Aarhus Universitet
En toårig masteruddannelse i strategisk kommunikation for bachelorerne fra Aarhus BSS.