
Master of Banking and Finance
Macquarie University- Type
- Kandidatuddannelse og masteruddannelse
- Studietempo
- Heltid
- Byer
- Sydney
- Studiestart
- Kontakt for startdato
- Undervisningsform
- På campus
Om uddannelsen
Macquarie University's Master of Banking and Finance er en masteruddannelse, der kvalificerer dig til karriere inden for finanssektoren og bankdrift. Programmet kombinerer teoretisk viden med praktisk virkelighed og giver dig indsigt i både mikroøkonomiske principper og makroøkonomiske trends, som påvirker det globale finansmarked. Du lærer at analysere risiko, vurdere investeringer og forstå komplekse finansielle instrumenter — kompetencer, der er efter i det nuværende arbejdsmarked. Uddannelsen gennemføres på heltid i Sydney og er tilrettelagt som holdundervisning, hvilket betyder, at du arbejder tæt sammen med medstuderende fra hele verden. Det åbner døre både til internationale virksomheder og dansk finansindustri. Som deltager er du SU-berettiget, hvilket gør det økonomisk mere overkommeligt at studere i Australien. Hvis du overvejer at søge, kan du få gratis vejledning gennem EDU, som specialiserer sig i internationale uddannelser og sikrer, at processen bliver så smidig som mulig.
Fakta
- Uddannelsesform
- Holdundervisning
- Uddannelsesstøtte
- SU-godkendt
- Heltid/deltid
- Heltid
- Næste startdato
- Kontakt for startdato Se detaljer
- Uddannelsens hjemmeside
- Skolens hjemmeside
Ofte stillede spørgsmål
Giver Master of Banking and Finance SU?
Ja, Master of Banking and Finance er SU-berettiget.
Hvor kan man læse Master of Banking and Finance?
Master of Banking and Finance udbydes i Sydney.
Hvilken type uddannelse er Master of Banking and Finance?
Master of Banking and Finance er en Kandidatuddannelse og masteruddannelse.
Hvem udbyder Master of Banking and Finance?
Master of Banking and Finance udbydes af Macquarie University.
Lignende uddannelser
Master of International Business
Macquarie University
Heltids masteruddannelse i international business i Sydney med SU-support og dansk vejledning.
Master of Commerce
Macquarie University
Heltids masteruddannelse i handel og økonomi på Australiens Macquarie University med SU-godkendelse og dansk vejledningsstøtte.
Master of Business Analytics and Master of Information Technology in Networking
Macquarie University
Master i business analytics og netværk fra Macquarie University i Sydney — fuldtidsuddannelse med SU-godkendelse og dansk vejledning.
Bachelor of Commerce
Macquarie University
Treplusårig handelsuddannelse ved australsk toptuniversitet med fokus på praktisk forretningskompetence og internationale perspektiver.
Master of Business Psychology
Edith Cowan University (ECU), Sri Lanka
Intensiv masteruddannelse i erhvervpsykologi for ledere, der vil forstå og påvirke mennesker og organisationer.
Bachelor of Business Analytics
Edith Cowan University (ECU), Sri Lanka
Intensiv bacheloruddannelse i business analytics og AI på ét semester med fokus på praktiske færdigheder og industri-samarbejde.