Bond University

Master of Finance (Professional)

Bond University
Type
Kandidatuddannelse og masteruddannelse
Varighed
21 måneder
Byer
Gold Coast
Studiestart
Kontakt for startdato
Undervisningsform
På campus
Ikke SU-berettigetLæs mere og ansøg

Om uddannelsen

Master of Finance (Professional) fra Bond University er en 21 måneders kandidatuddannelse designet til at give dig avanceret finansiel viden kombineret med praktisk brancheerfarhing. Programmet går dybere end en standard finansmaster ved at tilføje en professionel komponent med 20 ekstra uger, hvor du får realistiske indsigter og færdigheder, som arbejdsgivere faktisk søger efter. Du forberes til karrierer inden for investment banking, porteføljeforvaltning, finansiel analyse, forsikring, ejendomsinvestering og mange andre finansielle sektorer. Undervejs får du mulighed for at opnå Bloomberg-certificering — en professionel legitima, der åbner døre hos toneangivende finansielle virksomheder. Uddannelsen finder sted på Gold Coast i Australien hos Bond University, et престижiøst privat universitet, der er topranket for studentertilfredshed og undervisningskvalitet. Med små hold, dedikerede lærere og moderne faciliteter får du en personaliseret uddannelsesoplylevelse langt væk fra storbyens travlhed.

Fakta

Uddannelsesform
Holdundervisning
Længde
21 måneder
Næste startdato
Kontakt for startdato Se detaljer
Uddannelsen er på
Engelsk
Uddannelsens hjemmeside
Skolens hjemmeside

Ofte stillede spørgsmål

Giver Master of Finance (Professional) SU?

Nej, Master of Finance (Professional) er ikke SU-berettiget.

Hvor lang tid tager Master of Finance (Professional)?

Master of Finance (Professional) varer 21 måneder.

Hvor kan man læse Master of Finance (Professional)?

Master of Finance (Professional) udbydes i Gold Coast.

Hvilken type uddannelse er Master of Finance (Professional)?

Master of Finance (Professional) er en Kandidatuddannelse og masteruddannelse.

Hvem udbyder Master of Finance (Professional)?

Master of Finance (Professional) udbydes af Bond University.

Lignende uddannelser