James Cook University

Master of Guidance and Counselling

James Cook University
Type
Kandidatuddannelse og masteruddannelse
Byer
Cairns
Studiestart
Kontakt for startdato
Undervisningsform
På campus
Ikke SU-berettigetLæs mere og ansøg

Om uddannelsen

Master of Guidance and Counselling ved James Cook University i Cairns giver dig dybdegående faglig indsigt i vejledning og rådgivning på universitetsniveau. Du udvikler avancerede kompetencer inden for psykologisk og terapeutisk praksis gennem holdundervisning på engelsk. Uddannelsen er designet til at forberede dig til ledende roller som vejleder, terapeut eller rådgiver i forskellige organisatoriske og samfundsmæssige sammenhænge. Under studierne får du praktisk erfaring med moderne vejledningsmetoder og teorier om menneskeudvikling. James Cook University ligger i Queensland og tilbyder et internationalt studiemiljø med fokus på kvalitetsvejledning gennem hele dit studieophold. Kandidatuddannelsen kombinerer teoretisk viden med praksisnah undervisning, så du er forberedt på komplekse hjælper-roller efter endt uddannelse.

Fakta

Næste startdato
Kontakt for startdato Se detaljer
Uddannelsen er på
Engelsk
Uddannelsens hjemmeside
Skolens hjemmeside
Uddannelsesform
Holdundervisning

Ofte stillede spørgsmål

Giver Master of Guidance and Counselling SU?

Nej, Master of Guidance and Counselling er ikke SU-berettiget.

Hvor kan man læse Master of Guidance and Counselling?

Master of Guidance and Counselling udbydes i Cairns.

Hvilken type uddannelse er Master of Guidance and Counselling?

Master of Guidance and Counselling er en Kandidatuddannelse og masteruddannelse.

Hvem udbyder Master of Guidance and Counselling?

Master of Guidance and Counselling udbydes af James Cook University.

Lignende uddannelser

Valg af analyser

Happenings kan bruge valgfrie analysecookies til at forstå brugen og forbedre produktet. De er slået fra, medmindre du tillader dem.

Læs cookiepolitik