
Mathematical Bioscience
Roskilde Universitet- Type
- Kandidatuddannelse og masteruddannelse
- Varighed
- 2 år
- Studietempo
- Heltid
- Byer
- Roskilde
Om uddannelsen
Mathematical Bioscience er en tosproglig kandidatuddannelse, der udforsker hvordan matematik og biologi mødes i løsningen af virkelige samfundsproblemer. Du lærer at bygge matematiske modeller, der kan forudsige og forklare biologiske fænomener — fra hvordan sygdomme spreder sig gennem befolkningen til miljøgiftes påvirkning af økosystemer. Uddannelsen giver dig værktøjer til at analysere komplekse naturlige processer gennem tal og logik, hvilket åbner døre til forskning, rådgivning og udvikling inden for sundhed, miljø og bæredygtighed. Du arbejder med realistiske cases, får hånden på konkrete data og udvikler evnen til at kommunikere dine fund til både forskere og praktikere. En mastergrad her sætter dig i stand til at træffe informerede beslutninger baseret på evidens og modeller.
Fakta
- Heltid/deltid
- Heltid
- Længde
- 2 år
- Uddannelsesstøtte
- SU-godkendt
Ofte stillede spørgsmål
Giver Mathematical Bioscience SU?
Ja, Mathematical Bioscience er SU-berettiget.
Hvor lang tid tager Mathematical Bioscience?
Mathematical Bioscience varer 2 år.
Hvor kan man læse Mathematical Bioscience?
Mathematical Bioscience udbydes i Roskilde.
Hvilken type uddannelse er Mathematical Bioscience?
Mathematical Bioscience er en Kandidatuddannelse og masteruddannelse.
Hvem udbyder Mathematical Bioscience?
Mathematical Bioscience udbydes af Roskilde Universitet.
Lignende uddannelser
Physics and Scientific Modelling
Roskilde Universitet
Toårig kandidatuddannelse i eksperimentalitet, teori og numeriske metoder til løsning af fysiske problemer.
Naturvidenskabelig Bachelor
Roskilde Universitet
Tre år med hands-on naturvidenskab, eksperimenter og problemløsning på Roskilde Universitet.
International Bachelor in Natural Sciences
Roskilde Universitet
Treårig international naturvidenskabelig bacheloruddannelse med projektbaseret læring og SU-ret.
Bachelor of Science
Edith Cowan University (ECU), Sri Lanka
Fleksibel naturvidenskabelig bacheloruddannelse i Colombo med frit valg af specialer og praktisk fokus.
AVU MATEMATIK: Basis, G, F, E, D
VUC Lyngby
Styrk dine matematiske kompetencer på dit eget niveau gennem AVU på VUC Lyngby — fra Basis til D-niveau, hver modul på et halvt år.
Kandidatuddannelsen i Kvanteinformationsvidenskab
Danmarks Tekniske Universitet (DTU)
Master i kvanteinformationsvidenskab fra DTU — uddannelse i en teknologi, der skal definere næste generation af computing.