
PBA International handel og markedsføring
Erhvervsakademi MidtVest- Type
- Professionsbachelor
- Varighed
- 1,5 år
- Studietempo
- Heltid
- Byer
- Herning
Om uddannelsen
En PBA i international handel og markedsføring giver dig kompetencer til at navigere i den globale forretningsverden. Du lærer at udvikle og gennemføre markedsstrategier på tværs af kanaler, håndtere digitale og traditionelle kampagner, samt forstå internationale handelsmønstre og kundeatfærd. Uddannelsen kombinerer praksisnær undervisning med teorien bag moderne markedsføring, så du kan træde ind i rollen som markedsfører eller salgsprofessionel med realistiske forventninger og konkrete værktøjer. Efteruddannelsen tilbyder også networking med erhvervslivet, hvilket åbner døre til relevante praktikker og job.
Fakta
- Heltid/deltid
- Heltid
- Længde
- 1,5 år
- Uddannelsesstøtte
- SU-godkendt
Ofte stillede spørgsmål
Giver PBA International handel og markedsføring SU?
Ja, PBA International handel og markedsføring er SU-berettiget.
Hvor lang tid tager PBA International handel og markedsføring?
PBA International handel og markedsføring varer 1,5 år.
Hvor kan man læse PBA International handel og markedsføring?
PBA International handel og markedsføring udbydes i Herning.
Hvilken type uddannelse er PBA International handel og markedsføring?
PBA International handel og markedsføring er en Professionsbachelor.
Hvem udbyder PBA International handel og markedsføring?
PBA International handel og markedsføring udbydes af Erhvervsakademi MidtVest.
Lignende uddannelser
Markedsføringsøkonom
Erhvervsakademi MidtVest
Toårig erhvervsakademiuddannelse i markedsføring og salg med fokus på digital og traditionel markedsføring.
Marketing/Communication
Paris School of Business (PSB)
Intensiv 6-måneders masteruddannelse i markedsføring og kommunikation på engelsk i Paris med fokus på strategi, brands og moderne kanaler.
Retail Strategies for Luxury Brands
Paris School of Business (PSB)
Masteruddannelse i luksusbrands og retail-strategi på engelsk i Paris.
International Luxury Brands Strategy
Paris School of Business (PSB)
Halvårsmaster om strategi inden for internationale luksusbrands på toppræget Paris School of Business.
Sustainability and Luxury Project
Paris School of Business (PSB)
Seks måneders masterproject om grøn luksus i Paris med internationalt studiemiljø.
Luxury Brands and Digital Transformation
Paris School of Business (PSB)
6-måneders mastergrad i hvordan luksusbrands navigerer digital transformation – praktisk og internationalt i Paris.