
Quality Management in the Tourism Industry
University of Seville (EUSA Sevilla)- Type
- Bacheloruddannelse
- Varighed
- 1 semester
- Byer
- Sevilla
- Studiestart
- Kontakt for startdato
- Undervisningsform
- På campus
Om uddannelsen
Hvis du drømmer om at arbejde inden for turisme, men vil gøre det med et skarpt fokus på kvalitet og ledelse, er dette semesterkursus i Sevilla værd at overveje. Du får indblik i, hvordan turistdestinationer, hoteller og attraktioner sørger for at levere verdensklasse-oplevelser – og hvilke processer der skal til bag kulisserne. Undervisningen blandes med praksis og virkelighedsnære cases, så du ikke sidder med bare teori. Bonus: Du studerer på engelsk blandt internationale kammerater, men bor midt i Spanien og får en autentisk andalusisk hverdag uden om kampuslivet. University of Seville (EUSA Sevilla) er en mindre, veletableret institution, der specialiserer sig netop i udenlandsstudier for internationale elever. Du har mulighed for at vælge enkelte fag på spansk, hvis du vil styrke sproget. Hele processen styres af EDU, en dansk organisation, der vejleder dig gratis hele vejen fra ansøgning til afrejse og under dit ophold.
Fakta
- Uddannelsens hjemmeside
- Skolens hjemmeside
- Uddannelsesform
- Holdundervisning
- Længde
- 1 semester
- Næste startdato
- Kontakt for startdato Se detaljer
Ofte stillede spørgsmål
Giver Quality Management in the Tourism Industry SU?
Nej, Quality Management in the Tourism Industry er ikke SU-berettiget.
Hvor lang tid tager Quality Management in the Tourism Industry?
Quality Management in the Tourism Industry varer 1 semester.
Hvor kan man læse Quality Management in the Tourism Industry?
Quality Management in the Tourism Industry udbydes i Sevilla.
Hvilken type uddannelse er Quality Management in the Tourism Industry?
Quality Management in the Tourism Industry er en Bacheloruddannelse.
Hvem udbyder Quality Management in the Tourism Industry?
Quality Management in the Tourism Industry udbydes af University of Seville (EUSA Sevilla).
Lignende uddannelser
Theory and Technique of Documentary and Audiovisual Advertising
University of Seville (EUSA Sevilla)
Semesterprogram i dokumentarfilm og reklame på engelsk i Sevilla — praksisnær undervisning og autentisk spansk kultur.
Audiovisual Narrative
University of Seville (EUSA Sevilla)
Kortvarigt engelsksproget semesterprogram i audiovisuel fortælling og praksisnær medieproduktion i Sevilla.
Film-Making I - Basics
University of Seville (EUSA Sevilla)
Praksisnær filmkursus på et år på University of Seville for internationale studerende med engelsk undervisning.
Technology & Design of Written Information
University of Seville (EUSA Sevilla)
Et intenst semesterprogram om teknologi og design af skrevet information på EUSA Sevilla, hvor du lærer at kombinere digitale værktøjer med klassisk formidling.
Market Research for Tourism
University of Seville (EUSA Sevilla)
Kort semesterprogram i turismeformidling ved University of Seville med engelsk undervisning og internationalt studiemiljø.
Human-Resources Management in the Tourism Sector
University of Seville (EUSA Sevilla)
Praktisk uddannelse i personalestrategi og organisering inden for turisme, fulgt på engelsk i Sevilla over ét semester.