
Sexolog uddannelse
Sexologiskolen- Type
- Private uddannelser
- Varighed
- 2 år
- Studietempo
- Deltid
- Byer
- Bornholm, København, Online
- Studiestart
- 4 september, 2026, 18 september, 2026
- Undervisningsform
- På campus, Online
Om uddannelsen
Sexologiskolen tilbyder en to-årig deltidsuddannelse, der kombinerer sexologi med parterapi. Uddannelsen giver dig en certificeret kompetence inden for menneskers intime og relationelle udfordringer – et område med stigende efterspørgsel i Danmark. Du lærer at arbejde terapeutisk med parrers kommunikation, seksuelle velbefindende og relationsudvikling. Undervisningen finder sted som holdundervisning eller online, så du kan kombinere uddannelsen med arbejde eller anden aktivitet. Med et blandet geografisk udbud – København, Bornholm og online – vælger du selv læringsmiljø. Uddannelsen koster 125.000-140.000 DKK og fører til en professionel rolle som sexolog, hvor du møder mennesker på et intimt niveau og hjælper dem videre ud af tilbagevendende mønstre eller blokeringer.
Fakta
- Heltid/deltid
- Deltid
- Længde
- 2 år
- Næste startdato
- 4 september, 2026 (+6 startdatoer)
- Pris
- 140.000 DKK 125.000 DKK
- Uddannelsen er på
- Engelsk ( + mere ) Uddannelsen er på Engelsk
- Uddannelsens hjemmeside
- Skolens hjemmeside
- Uddannelsesform
- Holdundervisning , Online
Ofte stillede spørgsmål
Giver Sexolog uddannelse SU?
Nej, Sexolog uddannelse er ikke SU-berettiget.
Hvor lang tid tager Sexolog uddannelse?
Sexolog uddannelse varer 2 år.
Hvor kan man læse Sexolog uddannelse?
Sexolog uddannelse udbydes i Bornholm, København, Online.
Hvilken type uddannelse er Sexolog uddannelse?
Sexolog uddannelse er en Private uddannelser.
Hvem udbyder Sexolog uddannelse?
Sexolog uddannelse udbydes af Sexologiskolen.
Lignende uddannelser
Specialistuddannelse til Ung-Til-Ung Terapeut
Sexologiskolen
Fem-måneder online-uddannelse for unge, der vil lære at støtte jævnaldrende gennem personlig udvikling og terapeutiske samtaler.
Specialistuddannelsen til SoveTerapeut
Sexologiskolen
Lær at arbejde som soveterapeut og giver dine klienter værktøjer til bedre søvn og liv.
Specialistuddannelse til Sex- og Pornoafhængigheds Terapeut
Sexologiskolen
Online specialistuddannelse på 6 måneder til terapeut inden for sex- og pornoafhængighed.
Specialistuddannelse i OrgasmiskFødselsCoach
Sexologiskolen
Lær at guide kvinder gennem en helhedsorienteret fødselsoplevelse, hvor seksualitet, kropsfølelse og velvære står centralt.
Specialistuddannelse til MSPD Sexolog- & RelationsTerapeut
Sexologiskolen
Bliv specialiseret sexolog og relationsterapeut med fokus på psykiske lidelser og parforhold – 6 måneders online-uddannelse.
Specialistuddannelsen FilmSexolog & Terapeut
Sexologiskolen
Lær at lave professionelle, meningsfyldte film om seksualitet, parforhold og kommunikation over 6 måneder.