
Tysk (Bachelor)
Syddansk Universitet- Type
- Bacheloruddannelse
- Varighed
- 3 år
- Studietempo
- Heltid
- Byer
- Odense
Om uddannelsen
Tysk som bacheloruddannelse åbner døren til et rigt kulturelt univers langt ud over grammatik og ordforråd. På Syddansk Universitet udforsker du ikke blot sprogets finesse, men også den tyske litteraturarvs storhed, historiske kontekst og samtidens samfundsforhold. Du får indsigt i filosofiske traditioner, mediekulturer og politiske strømninger, der former Tyskland og de tysksprogede lande. Uddannelsen ruster dig til at forstå Europa fra en unik vinkel — og til at kommunikere på både personligt og professionelt niveau. Med en treårig heltidsuddannelse i Odense opnår du både dybdekendskab og praktiske færdigheder, der efterspørges i en globalt forbundet arbejdsmarked. SU-godkendt.
Fakta
- Heltid/deltid
- Heltid
- Længde
- 3 år
- Uddannelsesstøtte
- SU-godkendt
Ofte stillede spørgsmål
Giver Tysk (Bachelor) SU?
Ja, Tysk (Bachelor) er SU-berettiget.
Hvor lang tid tager Tysk (Bachelor)?
Tysk (Bachelor) varer 3 år.
Hvor kan man læse Tysk (Bachelor)?
Tysk (Bachelor) udbydes i Odense.
Hvilken type uddannelse er Tysk (Bachelor)?
Tysk (Bachelor) er en Bacheloruddannelse.
Hvem udbyder Tysk (Bachelor)?
Tysk (Bachelor) udbydes af Syddansk Universitet.
Lignende uddannelser
Audiologopædi (Kandidat)
Syddansk Universitet
Toårig masteruddannelse i audiologopædi med dybdegående fokus på hørelse, diagnostik og patientbehandling.
Amerikanske studier
Syddansk Universitet
Kandidatuddannelse i amerikansk kultur, politik og litteratur på heltid i Odense — SU-berettiget.
Negot i kinesisk
Syddansk Universitet
Kandidatuddannelse i forhandling og handel med fokus på kinesisk sprog og kulturdybde.
Dansk
Syddansk Universitet
Kandidatuddannelse i dansk ved Syddansk Universitet med fordybelse i litteratur, sprog og nordisk kultur.
Professionsbachelor i engelsk og digital markeds-kommunikation
Syddansk Universitet
Kombiner engelsk sprogged med digital markedsføringskompetencer på en praktisk tilrettelagt professionsbachelor.
International virksomhedskommunikation med tysk (Bachelor)
Syddansk Universitet
Kombiner tysk sproget med virksomhedskommunikation og forbered dig til internationale karrierer.