
International masteruddannelse i hotel management (MSc)
Les Roches- Type
- Kandidatuddannelse og masteruddannelse
- Varighed
- 9 måneder
- Byer
- Schweiz, Spanien
- Studiestart
- september 2026, februar 2027
- Undervisningsform
- På campus
Om uddannelsen
Les Roches udbyder en intensiv mastergrad i international hotel management, der klæder dig på til lederroller i en af verdens mest dynamiske brancher. På blot 9 måneder lærer du at styre komplekse hoteloperationer, finansielle budgetter og internationale gæsteforventninger. Programmet kombinerer teoretisk viden med praktisk erfaring — du får mulighed for at arbejde seks måneder i branchen og deltager i studieophold på prestigefyldte hoteldestinationer. Med undervisning i både Schweiz og Spanien får du indsigt i europæisk hospitality på højeste niveau. Uddannelsen er designet til ambitiøse kandidater, der vil bevæge sig hurtigt op gennem ledelsesleddet og påtage sig ansvar for hotellers daglige drift, strategiske udvikling og gæsteservice.
Fakta
- Længde
- 9 måneder
- Næste startdato
- september 2026 (+4 startdatoer)
- Uddannelsens hjemmeside
- Skolens hjemmeside
- Uddannelsesform
- Holdundervisning
- Uddannelsesstøtte
- SU-godkendt
Ofte stillede spørgsmål
Giver International masteruddannelse i hotel management (MSc) SU?
Ja, International masteruddannelse i hotel management (MSc) er SU-berettiget.
Hvor lang tid tager International masteruddannelse i hotel management (MSc)?
International masteruddannelse i hotel management (MSc) varer 9 måneder.
Hvor kan man læse International masteruddannelse i hotel management (MSc)?
International masteruddannelse i hotel management (MSc) udbydes i Schweiz, Spanien.
Hvilken type uddannelse er International masteruddannelse i hotel management (MSc)?
International masteruddannelse i hotel management (MSc) er en Kandidatuddannelse og masteruddannelse.
Hvem udbyder International masteruddannelse i hotel management (MSc)?
International masteruddannelse i hotel management (MSc) udbydes af Les Roches.
Lignende uddannelser
Global hotel management – bacheloruddannelse
Les Roches
International bacheloruddannelse i hotelledelse med praksis hos tophoteller i Schweiz eller Spanien.
Tourism
Universidade Católica Portuguesa
Intensiv bacheloruddannelse i turisme på ét semester på Portugals førende universitet i Lissabon.
Hospitality Management
University of Nicosia (UNIC)
Ét semester inden for hotelledelse og restaurantdrift på University of Nicosia – fokus på praktisk erhvervskompetence og international erfaring.
Videregående kokkeuddannelser
Culinary Institute of America
Bachelorprogrammer i kulinariske fag på 38 måneder med specialisering inden for ledelse, forskning, bæredygtighed eller hospitality.
Konditor uddannelse
Culinary Institute of America
Intensiv 21-måneders konditoruddannelse på Culinary Institute of America med praksis i elitekøkkener på tre amerikanske lokationer.
Gastronomi uddannelse
Culinary Institute of America
Praktisk amerikanskkulinarisk uddannelse på 21 måneder med start flere gange årligt.