
Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst
Studér Culinary Arts, Schweiz- Type
- Videregående uddannelse
- Varighed
- 33 uger
- Studietempo
- Heltid
- Byer
- Le Bouveret
- Studiestart
- Flere indlæggelser i løbet af året.
- Undervisningsform
- På campus
Om uddannelsen
Drømmer du om at blive konditor eller chokoladekunstner på internationalt niveau? Dette schweiziske diplomprogram er din vej til mestring af klassisk og moderne konditori. Over 33 uger fordelt på tre semestre lærer du alt fra grundlæggende bagning og chokoladekunst til trendende desserter og innovativ køkkenfødvareledelse. Du arbejder med verdensklasse-instruktører, der har årtiers erfaring fra top-restauranter og konditorier. Uddannelsen kombinerer praktisk håndværk med teori — fra råvarer og fødevaresikkerhed til forretningsmæssig kommunikation og køkkenledelse. Det tredje semester giver dig mulighed for seks måneders praktik internationalt, hvor du kan arbejde i nogle af verdens bedste kulinariske virksomheder. Programmet afholdes i Le Bouveret i Schweiz og undervisningen er på engelsk, så du udvikler både dine faglige færdigheder og dit internationale netværk. Når du afslutter, tildeles du et anerkendt Swiss Grand Diploma — en krédentiel, der åbner døre verden over.
Fakta
- Næste startdato
- Flere indlæggelser i løbet af året. Se detaljer
- Uddannelsen er på
- Engelsk
- Uddannelsens hjemmeside
- Skolens hjemmeside
- Uddannelsesform
- Holdundervisning
- Heltid/deltid
- Heltid
- Længde
- 33 uger
Ofte stillede spørgsmål
Giver Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst SU?
Nej, Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst er ikke SU-berettiget.
Hvor lang tid tager Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst?
Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst varer 33 uger.
Hvor kan man læse Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst?
Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst udbydes i Le Bouveret.
Hvilken type uddannelse er Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst?
Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst er en Videregående uddannelse.
Hvem udbyder Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst?
Swiss Grand Diploma i konditori og chokolade kunst udbydes af Studér Culinary Arts, Schweiz.
Lignende uddannelser
Master i kulinarisk Business Management
Studér Culinary Arts, Schweiz
En intensiv etårig masteruddannelse der udstyrer dig til at starte og drive din egen kulinarisk virksomhed.
Swiss Grand Diploma i kulinarisk kunst
Studér Culinary Arts, Schweiz
Intensiv schweizisk kokkeluddannelse på 33 uger med europæisk fokus, praktiske færdigheder og mulighed for international udveksling.
Akkrediteret kokkeuddannelse i Schweiz - Bachelor
Studér Culinary Arts, Schweiz
Akkrediteret bacheloruddannelse i kulinariske kunster i Schweiz med lønet praktik, dobbelt graduer og vej til international karriere.
Tourism
Universidade Católica Portuguesa
Intensiv bacheloruddannelse i turisme på ét semester på Portugals førende universitet i Lissabon.
Hospitality Management
University of Nicosia (UNIC)
Ét semester inden for hotelledelse og restaurantdrift på University of Nicosia – fokus på praktisk erhvervskompetence og international erfaring.
Videregående kokkeuddannelser
Culinary Institute of America
Bachelorprogrammer i kulinariske fag på 38 måneder med specialisering inden for ledelse, forskning, bæredygtighed eller hospitality.